Exerciții pregătire situații de urgență

Exerciții pregătire situații de urgență

Exportă PDF - Exerciții pregătire situații de urgență Tipăreşte pagina - Exerciții pregătire situații de urgență Trimite unui prieten - Exerciții pregătire situații de urgență

publicat de Administrator Luni , 2 Octombrie 2017, 13:36

Având în vedere evenimentele meteorologice care au afectat populația întregii țări, precum și pentru a fi pregătiți în fața oricărei situații care ar putea pune în pericol cetățenii, Primăria Municipiului Hunedoara a luat decizia de a organiza exerciții de simulare a modului de acțiune în cazul producerii unei situații de urgență.
Astfel de acțiuni au început încă de săptămâna trecută, când la Colegiul Național de Informatică „Traian Lalescu" a avut loc un exercițiu de evacuare în caz de incendiu.
Acțiunile au continuat astăzi, la Colegiul Tehnic „Matei Corvin" din Hunedoara și la Colegiul Național „Iancu de Hunedoara". Astfel de exerciții au ca scop asigurarea pregătirii elevilor și a întregului personal pentru a reacționa cât mai repede și corect, în cazul producerii unui incendiu sau al oricărei situații de urgență.
„Facem aceste exerciții pentru că vrem să fim pregătiți în orice situație, mai ales că în ultima perioadă, au avut loc tot felul de evenimente tragice, care ne-au pus la încercare. Astfel de acțiuni vor fi organizate prin rotație în toate instituțiile din subordinea Primăriei Municipiului Hunedoara", declară Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.
Exercițiile de pregătire în caz de situații de urgență continuă mâine, la Piața Dunărea și la Piața Obor.

Vizite totale: 12085255

Vizite ziua 21.10.2017 : 14746